Küresel İkamet ve Vatandaşlık Programları 2017-2018 raporuna göre, Portekiz’in Golden Visa Programı yatırım yoluyla oturma izni programları içerisindeki en iyi programdır. Portekiz Golden Visa programının üst üste üç yıldır en iyi yatırım yoluyla oturma izni programı seçilmesinin arkasında önemli sebepler var. Bahsi geçen raporda on gösterge kullanılmaktadır: vatandaşlık gereklilikleri, uyumluluk, finansal gereklilikler, işlem süresi ve işlem kalitesi, yaşam kalitesi, itibar, vergilendirme, vatandaşlığa geçme süresi, toplam maliyet ve vizesiz seyahat imkanları. Tüm bu göstergelere göre, Portekiz diğer yatırım yoluyla oturma izni programları arasından sıyrılıyor.

Program başladıktan sadece iki yıl sonra, Portekiz hükümeti için yatırımlar, gayrimenkul satışları ve yeni işlerin yaratılmasıyla 440 milyon Euro’dan fazla yatırım gerçekleşti. Portekiz’in Golden Visa programının başarısının arkasında şüphesiz birçok neden var.

Aile Birleşmesi

Portekiz Golden Visa programı, yatırımcıların Portekiz’de oturma izni almalarını sağlar. Bunun için bir şart, AB üyesi olmayan bir ülke vatandaşı olmaktır. Portekiz oturma iznini aldıktan sonra beş yıl boyunca yasal oturum süresini tamamlayan yatırımcılar vatandaşlığa kabul başvurusunu gerçekleştirmeye hak kazanırlar.  

Portekiz’in Golden Visa programı, eğer ailedeki bir kişinin oturma izni varsa ailelerinin yasal ikametnamelere uygun olarak kalıcı oturma izni ve Portekiz vatandaşlığına erişebilmelerini sağlar. Başvuru sahibi, ikametinin birinci yılının sonunda için oturma izni yenilemesi için ülkede en az yedi gün geçirmiş olmak zorundadır. Bundan sonraki yenilemeler iki yıllık periyotlar halinde gerçekleşir ve iki yıl boyunca 14 günlük Portekiz’de ikamet şartı aranır. Bu başarılı yenilemelerin ardından, yatırımcı vatandaşlık başvurusunda bulunabilir ve Portekiz pasaportuna sahip olabilir.

Turizm, Altyapı, Güvenlik, Doğa

Portekiz, hem piyasa pozisyonu bakımından, hem jeopolitik olarak çok güvenli bir konumda yer alır. Afrika, Avrupa ve Amerika arasında kritik bir konumda yer alan ve bir Avrupa Birliği üyesi olan Portekiz, Brezilya, Mozambik ve diğer Portekizce konuşulan pazarlarla güçlü ilişkileri vardır. Dahası, ülke, Avrupa ülkeleri içerisinde en düşük yaşam maliyetlerine sahiptir.

Altyapı alanında oldukça gelişmiş olan Portekiz, farklı sektörlerde fırsatlar sunmaktadır. Düşük suç oranları ve muhteşem doğası ile birlikte ülke, her mevsimde turist çeken en popüler bir tatil destinasyonudur. Bir yatırımcı için sayısız seçenek sunan ve yatırım yoluyla oturma izni için harika bir alternatif oluşturan, Portekiz’in Golden Visa programının başarısını takdir etmemek mümkün değil.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *